Bogáncs 35
Évfordulós képeslapok
2020-ban 35 éves a kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes. A kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes elődje, a Brassai Sámuel Líceum Folklórköre 1985-ben alakult Tolna Éva magyar szakos tanárnő kezdeményezésére. A csoport elsőrendű feladata az erdélyi népi kultúrával való ismerkedés volt, hogy az iskola diákjai elsajátíthassák a hagyományos néptáncot és népzenét, amelyek fontos részei saját etnikus tradícióinknak. 1990 januárjában az addig „névtelen” Folklórkör felvette a Bogáncs nevet. Az 1992-ben Éghy Ghysa EMKE díjjal kitüntetett Bogáncs jelenleg Erdély legrégebbi folyamatosan működő magyar gyerek- és ifjúsági néptáncegyüttese, amely az évek során fokozatosan bővülve vált egy iskolai néptánccsoportból a kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok néptáncegyüttesévé: 1990-ben megalakult az első Kisbogáncs, 1999-ben az első Apróbogáncs, 2000-ben az első Morzsabogáncs (a Bogáncs kisgyerek-csoportjai), az 1993-ban végzett első bogáncsos nemzedék pedig megalapította a Bogáncs felnőtt együttesét, a Zurboló Táncegyüttest (az „oktatók” együttesét). 1996–2004 között működött a Zurboló Utánpótlás, 2001-ben pedig a Bogáncs Utánpótlás csoport is, így az eltelt évek, évtizedek alatt tizenegy bogáncsos nemzedék, azaz több mint 1250 gyerek és fiatal táncolt csoportjaikban.
2020-ban 35 éves a kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes. Ezt az évfordulót sok-sok tánccal, énekkel, muzsikával és jókedvvel terveztük megünnepelni. A fennálló világjárvány miatt mindez nem jöhetett össze. Viszont Kolozsvár magyar gyerek és ifjúsági néptáncegyüttese akkor is 35 éves, ha egy vírus miatt hónapok óta nem találkozhattunk. Ezért úgy döntöttünk, hogy legalább ünnepi képeslapok formájában írjunk, jelezzünk, üzenjünk egymásnak mi a „bogáncsos közösség”, hogy vagyunk és leszünk!
A képeslapokat Tóth Tímea készítette, a Bogáncs – Zurboló Egyesület Fotóarchívuma alapján, a megvalósítást támogatta a Communitas Alapítvány. Ismételten köszönjük együttesünk ismerős és ismeretlen barátainak az elmúlt évtizedek fényképeit!